Pożegnaj się z bólem! Niezwykła rola kolagenu w ochronie zniszczonych stawów

Redakcja

2 kwietnia, 2024

Kolagen wykazuje wiele cennych właściwości, ale jednym z najważniejszych zadań włókien białkowych jest ochrona kości i stawów. To dzięki tej substancji przez dłuższy czas możemy się cieszyć sprawnością fizyczną, a intensywny trening nie kończy się bólem lub kontuzją. Odkryj największe zalety kolagenu i sprawdź, czy nie potrzebujesz dodatkowej suplementacji.

Czym jest kolagen i dlaczego powinniśmy go suplementować?

Czy wiesz, że kolagen jest jednym z głównych białek budulcowych i znajduje się niemal w każdej tkance ludzkiego organizmu? Włókna kolagenowe są obecne w naszych kościach, chrząstkach, więzadłach, stawach, skórze, włosach oraz ścianach naczyń krwionośnych. Kolagen dodaje elastyczności i sprawia, że nasze tkanki wytrzymują przeciążenia. Suplementacja tego białka zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy i poprawia ogólną kondycję układu kostnego. Seniorzy oraz osoby aktywne powinny zwrócić szczególną uwagę na niezwykłe działanie tej substancji. Kolagen na stawy sprawia, że nasz szkielet i otaczające go tkanki rzadziej ulegają kontuzjom i bolesnym urazom.

Jakie funkcje w organizmie pełni kolagen?

Marzysz o tym, by znów chodzić i funkcjonować bez bólu? Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości może być degradacja tkanki chrzęstnej. Aby ją odbudować, sięgnij po kolagen na stawy. Białko budulcowe działa jak klej łączący komórki chrzęstne, dzięki czemu tkanki odzyskują swoją dawną strukturę i elastyczność. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tokio dowiedli, że kolagen typu II przyczynia się do redukcji bólu stawów i podnosi jakość życia u osób cierpiących na artretyzm. Wystarczy kilkumiesięczna kuracja, aby zauważyć wyraźną poprawę funkcji stawów.

Czy to dobry moment, by sięgnąć po suplementy diety z kolagenem?

Wciąż jeszcze pokutuje mit, że suplementacja kolagenu jest niepotrzebna, ponieważ organizm człowieka potrafi samodzielnie wytwarzać białko. To prawda, ale tylko po części, ponieważ naturalna umiejętność syntetyzowania wspomnianego związku zaczyna naturalnie zanikać po ukończeniu 30. roku życia. Ortopedzi potwierdzają – kolagen na stawy pomaga seniorom, wyczynowym sportowcom oraz osobom przechodzącym rekonwalescencję. Typowe objawy niedoboru białka młodości to:

  • Utrata jędrności skóry i pojawianie się nowych zmarszczek,
  • Zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • Osłabienie paznokci i włosów,
  • Bóle, zapalenia i zwyrodnienia stawów,
  • Obniżenie odporności.

Jeśli zaobserwujemy u siebie przynajmniej kilka z wymienionych dolegliwości, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że brakuje nam kolagenu. W takim przypadku warto sięgnąć po odpowiedni suplement diety, który przywróci równowagę w organizmie.

Nieznane właściwości kolagenu

Kolagen wspiera stawy, kości i pomaga zachować młodość przez dłuższy czas. Okazuje się, że to dobroczynne białko wykazuje o wiele więcej cennych właściwości. Niemieccy naukowcy udowodnili, że kolagen może być mocny w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Związek budulcowy odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji wątroby, płuc i żołądka. Suplementacja białka młodości połączona ze zdrową dietą i aktywnym trybem życia może nam przynieść o wiele więcej korzyści, niż początkowo sądziliśmy.

Materiał sponsorowany.

Polecane: